ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Uudised

Trüki

23. jaanuar 2008
Eesti kui E-riik: 2007. aastal kasvas kaubanduses elektrooniliste dokumentide liiklus 34 %

Eesti suurim elektrooniliste e-dokumentide vahendaja Telema AS edastas 2007. aasta jooksul 2,2 miljonit dokumenti. See on 34 % rohkem kui 2006. aastal. Edastatud dokumentides oli kokku üle 46 miljoni rea.

 

E-dokumentide kasutajate lõikes on endiselt liider jaekaubandus, kelle transaktsioonid moodustavad üle 90% kogumahust. Järgmised on logistika 5%, elektroonika 2%, ehitus 2% ja horeca 1%.

 

Kõige populaarsem saadetav e-dokument oli saateleht-arve, kokku 1,3 miljonit dokumenti,  tellimusi edastati elektrooniliselt üle 400 tuhande tk.

 

Alates sellest aastast hakkab Telema tunnustama parimaid dokumentide  vahendajaid. Telema tegevdirektori Maiko Kalvet’i sõnul soovivad nad sellega efektiivsemaid ettevõtteid teistele eeskujuks tuua. „Aeglustuva majanduskasvu tingimustes on efektiivsuse kasvatamine peamiseks kasumi säilitamise võimaluseks ja oma kaubanduspartneritega suhtlemise elektrooniliseks viimine on üheks lihtsaimaks võimaluseks“ märkis Kalvet.

 

 • Efektiivsuse Eeskuju 2007 oli  A-Selver AS
  Kasutas kõige rohkem e-dokumente: üle 600 tuhande dokumendi 12 miljoni reaga.
 • Tarneahelas Nähtavuse Looja 2007 oli  Klisseran Kaubandus OÜ
  Saatis müügiaruanded kõikidele tarnijatele, kellega suhtles elektroonselt, kasutades tarnijapoolset laovarude juhtimise strateegiat. Kasutas üle 25 tuhande e-dokumendi. 
 • Kiireim Uustulnuk 2007 oli  OG Elektra AS
  Liitus Telema süsteemiga 2007-ndal aastal, kasvas kõige kiiremini ning jõudis aasta lõpuks suurimate e-dokumentide vahendajate hulka. OG Elektra kasutas üle 60 tuhande e-dokumendi.
 • Paberisäästja 2007 oli  Kalev Chocolate Factory AS
  Säästis mitmeid tonne paberit. Võttis vastu tellimustest 97,5% elektrooniliselt ning vaid 2,5% paberil. Kasutas üle 31 tuhande e-dokumendi.

 

2008-ndal aastal jätkab Telema AS aktiivset tegutsemist jaekaubanduse turul. Lisaks pööratakse üha rohkem tähelepanu ka  ehitus- ja elektroonikaturule, kus arvestuslik turu maht on mitu miljonit e-dokumenti aastas.

Telema e-teenused võimaldavad kasutajatel elektrooniliselt arveid, saatelehti, pakkumisi, tellimusi, aruandeid ja teisi äridokumente saata ja vastu võtta. Telema süsteemiga on liitunud ligi 600 Eesti kaubandusettevõtet ning tootjat, suuremad kliendid vahetavad dokumente rohkem kui 400 partneriga. Kokku on Telemas kirjeldatud üle 1200 erineva tarnekoha.


Telema AS loodi 2000. aastal, mil alustati erinevate majandustarkvarade vaheliste elektrooniliste dokumentide vahendusteenusega. 2001. aastal lisandus Telema MMT (mobiilsed müügimehed), mille eest võideti Aasta Logistikateo auhind. 2002. aastal tuldi välja innovaatilise teenusega Telema VMI (tarnija juhitav kaubavaru). 2007. aasta algusest tegutseb Telema aktiivselt ka Läti ja Leedu turgudel.


Telema tehnoloogiapartneriteks on Microlink, Oracle ning EBSA. Eestis on Telemal neliteist töötajat.

Anton Ovsjankin
Telema AS