ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

Uudised

Trüki

19. veebruar 2014
19.02.2014 E-arvete maht Baltikumi kaubanduses kasvas 2013. aastal 25%
Baltikumi juhtiv EDI operaator Telema vahendas 2013. aastal ligi 10 miljonit e-dokumenti. Eelmise aastaga võrreldes kasvas dokumendimaht 25% võrra. Kui eeldame, et keskmine kaubadokument trükitaks kahele paberilehele, säästsid Telema kliendid kokku 370 tonni paberipuitu, jättes kasvama 2580 puud.
“Kõige kiiremini arenes elektrooniline dokumendivahetus ehituskaupade sektoris. Ainuüksi Eestis vahetasid selle sektori tarnijad ja suuremad jaemüüjad Bauhof, Optimera ning Rautakesko omavahel kuus korda rohkem e-dokumente kui 2012. aastal”, tõdes Telema tegevjuht Hele Hammer. Ehituskaupade sektoris sõlmiti hulgaliselt uusi EDI partnerlusi. Üle 60 tarnija, teiste seas ka Saint-Gobain, Kiilto, Mecro, Baltic Agro ja Caparol, saadavad nüüd jaekauplustele kaubadokumente elektroonselt. EDI juurutamisega tehti algust ka Läti ja Leedu ehituskaupade sektoris.

Prisma Baltikumi IT direktor Robert Viira seletab ulatuslikku e-dokumentide kasutamist ettevõttes nii: “E-dokumendid lihtsustavad tööprotsesse ja tagavad andmete parema kvaliteedi ning nii vähenevad antud protsessidega seotud kulud. Prisma saadab 90% oma kaubatellimustest e-tellimustena otse majandustarkvarast ning 75% arvetest võetakse vastu EDI e-arvetena.”

E-dokumente kasutataksegi enim toidu- ja esmatarbesektoris. Möödunud aasta tõi kauaoodatud uudise, et Maxima on otsustanud juurutada EDI 4-dokumendi tarneprotsessi 2014. aastal.  Enamuses Balti riikide jaekettidest (Selver, Prisma, Rimi, ETK, ABC Supermarkets) on EDI edukalt kasutusel ja 2013. aastal jätkus e-dokumentide osakaalu suurenemine.
   
Telema vahendab oma süsteemi kaudu 20 erinevat dokumenditüüpi, millest enim kasutatakse e-arveid ja e-tellimusi. 2013. aastal liikus Telema süsteemis 3,4 miljonit tellimust ja pea samas mahus arveid. Täpsema 4-dokumendi tarneprotsessi leviku tõttu tegi dokumentidest kõige suurema kasvu (39%) vastuvõtukinnitus. See on dokument, mille jaemüüja saadab tarnijale kinnitamaks saabunud kauba vastuvõtmist.
 
EDI dokumentide liikluse kasv on kindel märk soovist muuta ettevõtete tegevust efektiivsemaks. Nii kaubanduses tegutsevad kui ka avaliku sektori ettevõtted on aru saanud, et vahetades paberdokumendid elektroonsete vastu saab hoida kokku aega, vältida vigu, suurendada käivet ja kliendirahulolu kogu tarneahela lõikes.  Telema prognoosib EDI turule ka 2014. aastaks jätkuvat kasvu.

Telema AS