ENG LIT LAT
LOGIN
Esileht

E-andmevahetuse turu uudised

Trüki

E-arved Eestis - 15.12.2016 võeti vastu muudetud raamatupidamise seadus

Riigikogu võttis 15. detsembril vastu Eesti raamatupidamise muutmise seaduse. Olulisim muudatus käsitleb nõudeid raamatupidamise algdokumendile, mille eelistatud kuju on nüüd elektrooniline. E-arvetele ülemineku osas pandi paika järgmised kuupäevad:
  • alates 1. märtsist 2017 on Eesti avalik sektor kohustatud vastu võtma e-arveid; 
  • alates 1. juulist 2017 peavad ettevõtted avalikule sektorile saadetavates e-arvetes kasutama formaati, mis vastab Eesti või Euroopa e-arve standardile. 

Täna kasutab e-arvete vastuvõtmist juba 63% Eesti avaliku sektori asutustest. Avalikule sektorile saadetavatest arvetest on e-arveid aga alla 10%.

Tagasi sisukorda


Leedus tuleb enne kauba lähetamist edastada e-veoseleht

Alates 1. oktoobrist 2016 toimib Leedus nutikas maksuhaldussüsteem i.MAS. Käigus on süsteemi e-arvete alamosa i.SAF ja e-veoselehti reguleeriv i.VAZ.

Novembri keskel oli i.MAS süsteemil ligi 46 000 registreeritud kasutajat. 7 000 käibemaksukohuslast oli reaalajas deklareerinud üle 1,7 miljoni e-veoselehe. Enamus ettevõtteid laeb dokumente üles i.MAS portaali kaudu. Automaatne e-veoselehtede edastus toimib vaid 160 firma jaoks. Süsteemi i.SAF alamosa võtab igapäevaselt vastu ligi 150 000 arvet.

Leedu maksuameti asedirektori Vygantas Ivanauskase sõnul on uue süsteemi peamine eesmärk suurendada äritegevuse läbipaistvust riigis. Kuna süsteemi toimimine ei ole veel laitmatu, pikendati üleminekuperioodi 2017. aasta alguseni. 

Tagasi sisukorda


Stockmann juurutab EDI ka Baltikumis

Detsembris 2016 sai avalikuks uudis, mida paljud tarnijad on ammu oodanud. Stockmann teatas, et teeb ettevalmistusi e-tellimuste saatmiseks ja e-arvete vastuvõtuks ka Balti riikides.

Stockmanni kontserni kuulub 500 kauplust 18 riigis. Balti riikides on Stockmannil kaks suurt kaubamaja - üks Tallinnas ja teine Riias. Kohalikud kaubatarnijad on juba ammu oodanud Stockmanni liitumist EDI võrgustikuga. E-andmevahetus läheb käiku esmalt Eestis, Läti kaubamaja liitub hiljem.

Stockmanni koduturul Soomes on jaemüüja EDI operaatoriks Capgemini. Eesti ja Läti tarnijad saavad e-andmevahetuseks jätkuvalt kasutada Telemat, kellel on Capgeminiga toimiv EDI dokumentide rändlus juba aastast 2011. Konkreetsetest sammudest e-andmevahetusele üleminekul teavitab Stockmann oma mitutsada tarnijat eraldi. 

Tagasi sisukorda


Tooteandmete saatmises tarnijalt jaekettidele on palju parandusruumi

Tarneahelas liiguvad täna peamised tehingudokumendid tellimused ja arved masinloetavana. Tooteandmeid saadetakse aga ikka veel Exceli failina meili teel. Kas teadsite, et e-andmevahetuse operaatorid suudavad edukalt vahendada ja “tõlkida” ka toodete andmeid?

Täna peavad tarnijad saatma jaekettidele tooteandmeid jaekettidele Exceli vormides. Kõigi kettide vormid ja nõuded on erinevad ja nende täitmine kulutab hulgaliselt ressurssi. Jaekettide palgal on palju töötajaid, kelle põhitööks on tooteandmete import nendest Exceli vormidest ettevõtte tarkvarasse.

Ideaalis võiks tooteandmeid tarneahelas automaatselt sünkroniseerida, kasutades globaalseid registreid. GS1 pakub tooteandmete sünkroniseerimise platvormi (GDSN (global data syncronization network) juba aastaid, kuid Baltikumis ei ole see paraku käima läinud. Täna vähetuntud, kuid väärtuslik alternatiiv Exceli vormide meilitsi saatmisele on tooteandmete edastamine partneritele EDI teel. Nii nagu vahetatakse tarnijate ja jaekettide vahel EDI kujul tellimusi ja arveid, saab seda teha ka tooteandmetega (tootekataloogid ja hinnakirjad).

Operaatorid mitte ainult ei vahenda EDI-kujul tooteandmeid, vaid hoiavad end kursis kõigi jaekettide nõuetega ning “tõlgivad” andmed iga keti nõuetele vastavaks. Nii jõuavad tooteandmed kiiremini jaemüüjateni, muutes sujuvamaks nii sortimendiuuendused kui igapäevased tarned. Mõlemad osapooled vabanevad tüütutest Exceli tabelitest, meilide kadumise riskist, käsitsi andmete sisestamisest ja sellest tulenevatest vigadest.


Tagasi sisukorda


Miks ei tohiks e-arveid saata meili teel?

Kuna pdf-arveid saadetakse meili teel juba aastaid, võib tekkida küsimus, miks ei võiks päris e-arvetega (xml formaadis masinloetavaid arved) samuti nii toimida. See võimalus tundub lihtne ja odav. Paraku võib e-arvete meilitsi edastamine kujuneda hoopis kulukamaks kui e-arve operaatorite teenuste kasutamine, ja põhjustada tõsiseid probleeme. Toome välja viis põhjust, miks tasub arvete meilitsi saatmise mõttest loobuda.

  1. E-kiri ei ole usaldusväärne kanal - uuringute kohaselt ei jõua saajani iga viies e-kiri.
  2. Puudub jälgitavus ja logi - kui e-kiri läheb kaduma, ei suuda keegi tuvastada, miks, kuhu või millal. Kliendi väide: “Aga me pole seda arvet üldse saanudki!” tuleb ju tuttav ette?
  3. E-kiri on sama privaatne kui postkaart - meenutagem Hillary Clintoni 50 000 “erameili”.
  4. Turvarisk: meilimanuse importimisel võib kaasa tulla pahavara või viirus.
  5. Meilil teel e-arvete saatmine võib osutuda e-arve operaatori teenustest kallimaks. Kulude hindamisel tuleb silmas pidada ülesseadmise, ülalpidamise ja vigade parandamise kulu. Kadunud meilid tähendavad puuduvaid arveid ja saamata jäänud tulu. 

E-arvete transport läbi operaatorsüsteemide pakub lisaks turvalisusele ja töökindlusele ka kasulikke lisateenuseid. Alates lihtsamatest, nt arvete valideerimine ehk kontroll, kas kõik vajalikud väljad on täidetud, kuni keerulisemateni, nt kontrollimine, kas antud arvele eelnes ostutellimus, kas arvel näidatud tooted on üldse sortimendis, või kas arvel näidatud hinnad vastavad kokkulepitud hindadele lepingus. Kui teema pakub huvi, loe lisa.


Tagasi sisukorda